İçeriğe geç

ders 4.01

30 Ağustos 2010

Ders 4.01

Zamanlara başladık ve birkaç fiil ile birlikte eylem bildirmeye başlayacağız. Ama önce fiiller.

Burada vereceğim fiiller,  fiillerin -masu biçimi olup kibar dil kalıbıdır. Fillerin sözlük biçimleri, masu biçimi ve başka  halleri de vardır. Bunları zamanla işleyeceğiz.

Burada bilinmesi gereken şey, japoncada fiilerin şahıs ekleri yoktur. Yani herhangi bir fiil bütün şahıslar için geçerlidir.  Örnekle şöyle izah edelim.

Mesela dilimizde uyanmak fiili, ben uyandım, sen uyandın, o uyandı gibi şahıstan şahısa göre farklı ekler alarak  farklılaşmakta iken japoncada böyle bir durum yoktur.Fiil bütün şahıslar için aynıdır çekime uğramaz.

Okimasu Hatarakimasu Owarimasu Yasumimasu Benkyou shimasu Nemasu
Uyunmak Çalışmak Bitirmek,
Sonlandırmak
Dinlenmek Ders Çalışmak Uyumak


Buraya bir slayt gösterisi ekledim, lütfen iyice ezberlemeden geçmeyin. Zaten bildiğiniz üzere sık sık geriye dönmek  dersten soğumanıza sebep olacaktır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Fiilerin çekimini ise şu aşamada geniş ve geçmiş zaman için yapacağız. Geniş zaman aynı zamanda şimdiki zaman  anlamı da ifade etmektedir. Türkçe manalarını 1. tekil şahıs için vereceğim ama bütün şahıslar için geçerli olduğunu  yukarıda belirtmiştim. Bu çekimleri de aynı şekilde iyice ezberleyelim. İleride bunları kullanmaya devam edeceğiz.

Geniş
Zaman
Geçmiş
Zaman
Olumlu Olumsuz Olumlu Olumsuz
Okimasu Okimasen Okimashita Okimasen deshita
Hatarakimasu Hatarakimasen Hatarakimashita Hatarakimasen deshita
Owarimasu Owarimasen Owarimashita Owarimasen deshita
Yasumimasu Yasumimasen Yasumimashita Yasumimasen deshita
Benkyou shimasu Benkyou shimasen Benkyou shimashita Benkyou shimasen deshita
Nemasu Nemasen Nemashita Nemasen deshita

Bir diğer öğreneceğimiz unsur da edat (belirteç) olarak kullanılan heceler. Daha önceden bunlardan ikisini görnüştük.  Şimdi iki tane daha öğreneceğiz. Önceki ikisi “wa -mo” idi, özne belirteci olarak görev yapıyordu. Şimdi öğreneceklerimiz ise “ni-o (wo)” belirteçleri sırasıyla zaman ifadelerinde ve nesne belirteci olarak kullanılıyorlar. “o” hiragana “wo” nun belirteç olarak kullanıldığı zamanki okunuşudur. Zaten hiragana “wo” sadece nesne belirteci olarak  kullanılır ve her zaman “o” olarak okunur. Dolayısıyla her zaman da tek başına kullanılır. Herhangi bir hecenin içerisindeki -o sesi için kullanılmaz.

Aslında “ni” nin tek kullanım alanı bu değil. Benim tavsiyem bunları öğrenirken Türkçe karşılığına göre birebir  ezberleme yapmaktansa durum durum ezberlemenizdir. Böyle bir yöntemle yanlış kullanma olasılığınız cidden az  olacaktır. Mesela zaman ifade ederken ” ni “ kullanılıyor diye öğrenmek gibi, yoksa “ni” nin de,da,te,ta anlamları var  diyerek ezberlemek değil.

Örnekleri gördüğünüzde daha kolay anlaşılacaktır. Sözel ifade etmek biraz daha zor, yukarıdaki kelime kalabalığından  dolayı ürkmeyin.

No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: