İçeriğe geç

livemocha

09 Haziran 2010

livemocha

Bu sefer size çok kullanışlı bir uygulama tanıtacağım. Belki bilenleriniz vardır, livemocha . İnternetten sosyal dil öğrenme sitesi diyebiliriz.

Yine eğer Rosetta Stone adını duymuşsanız, bilin ki bu onun online ve ücretsiz versiyonu; kurulum derdi, ödeme derdi falan yok.

Sitenin Türkçe desteği dahi var. Üye olmak sorun olmayacaktır. İstediğiniz bir dili istediğiniz bir seviyeden başlayarak öğrenebilirsiniz. Hatta öğrenirken öğretmek gibi imkan dahi var. Nasıl mı Türkçe öğrenenlere tabi yardımcı olabiliyorsunuz. Bu şekilde bütün dünyadan arkadaş dahi edinebilirsiniz. Dil arakdaşları, mesela ben Japonca öğreniyorum, birçok Japon dil arkadaşım var. Tabi Türkçe öğrenenler için dil arkadaşı olduklarım da var.

Gelelim sitenin öğretme metotlarına. Öğreneceğiniz dil kurslar şeklinde seviyelere ayrılmış. Her kurs sonra ünitelere, her ünite de derslere ayrılmış. Her ders de zorunlu 4, isteğe bağlı ek 3 bölümden oluşuyor. Bu  zorunlu 4 bölümü tamamladığınızda dersi geçmiş oluyorsunuz. Diğer 3 bölüm pekiştirme amaçlı kullanıcının insiyatifine bırakılmış parçacıklar.

Evet peki bu 4  bölüme gelelim. Öğrenme, değerlendirme, yazma ve konuşma.

Öğrenme bölümü dersin başladığı yer, bir ders boyunca bu bölümde 40 yeni ifade öğreniyorsunuz. Bu dersin konusuna göre değişiyor. Tabi kırkı da farklı değil. Genelde 20 civarı farklı durum ve bunların çeşitli kullanımlarıyla kırka çıkan bir içerik. Ve en önemlisi bunları size hem görsel olarak hem de sesli olarak sunuyor olmaları. İfadeyi anlatan resim, yazı ve ses  kullanıcıya sunuluyor.

Değerlendirme kısmı ise sizden iki şey yapmanızı istiyor. Öğrenme kısmındaki ifadelerden size yazı ile sorup resimle eşleştirmenizi, sesli okumayı yine resimle eşleştirmeyi ve öğretilen resimli ifadeyi anlatan karışık kelimeleri düzgün cümle haline getirmenizi istiyor.

Yazma kısmı sizden ders içinde öğrendiğiniz kalıplara benzer kalıplar ve kelimelerle birkaç cümle kurmanızı istiyor. Bu alıştırmayı sistem eğer öğrendiğiniz dili konuşan arkadaşınız var ise ona göndermek için kişileri seçebileceğiniz bir panel çıkarıyor. Eğer yoksa alıştırmanızı o dili konuşan başka birileri değerlendiriyor.

Konuşma kısmı yazma kısmından biraz daha kolay. Tek ihtiyacınız olan bir adet mikrofon. Bu kısımda okuyacağınız metin hazır. Değerlendirmesini ise yine o dili ana dili şeklinde konuşanlar yapıyor, aynı yazma kısmındaki sistemle gerçekleşiyor.

Bu 4ünü tamamladığınızda bir dersi tamamlıyorsunuz. Sonra diğer dersleri, sonra üniteleri sonra da kurslardan birini tamamlamış oluyorsunuz.

Bu kadar anlatım yeterli diye umuyorum. Zaten bunları yaptıktan sonra bağımlısı bile olabilirsiniz.

Bir de benim livemochadaki kullanıcı adım yine murato. Eğer dil öğrenme maceramda bana eşlik etmek isterseniz arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Kimler livemochada bakalım, kullanıcı adınızı burda yazarsanız ben  sizi ekleyebilirim. Biraz facebook havasında ama sadece dil öğreniyorsunuz. Sosyal ağlar işte neti kapladı gidiyor.

Başarılar.

No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: