İçeriğe geç

kanjilish

07 Nisan 2010

Kanjilishkanjilish add-on

Bir firefox eklentisi ile yine karşınızdayım. Bir mojimiz vardı, kanjilerin tabiri caizse şeceresini ortaya koyan. Bu eklentimiz ise ondan tamamen farklı. Tabi ortak yönleri kanjileri öğretmek. Ama kanjiflash ilginç bir yöntem seçmiş ve benim kanaatim çok etkili olabilecek bir yöntem olduğu yönünde.

Gelelim işin özüne, kanjiflash tarayıcınızda aktif olduğu zaman kelimelerin ilk harflerini o kelimenin kanjisiyle değiştiriyor. Resimde gayet açıklayıcı bir şekilde gösterilmiş. Gerçekten inanılmaz değil mi? Yani böyle bir sözlük ancak Japonca gibi karakter yazısı kullanan bir dile uyarlanabilir, ve buna ücretsiz bir şekilde sahip olabiliyoruz. Arama derdi denen şey ortadan kalkıyor. Sözlükte yeni bir dönem denebilir.

Tabi herşey yukarıda anlattığım gibi güllük gülistanlık değil. Bir kere eklentimiz sadece İngilizce kelime anlamlarına karşılık kanji buluyor. Bir diğer dezavantajı da yapayzeka kavramı ile ilgili ki, birçok anlamı bulunan bir kelime için sadece bir tek anlamına karşılık gelen kanjiyi göstermekte. Mesela İngilizcede <bow> kelimesi başla selamlamak anlamında , başka bir cümlede ok anlamında, bir başkasında geminin baş kısmı olan pruva anlamında da kullanılabilir. Eklentimiz bunları ayırt edemeyip hepsine aynı karakteri gösteriyor. Yani eklentimiz kelime tabanlı, cümle tabanlı değil maalesef.

Bu kadarı bile yeterlidir diyorsanız, bu yeni nesil sözlük eklentisini deneyebilirsiniz.

Bu da bilgi için;

http://kanjilish.mozdev.org/

No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: